Boj o prežite v horúčavách

Pod podlahovým roštom je asi polcentimetrová vrstva vody.
Tak nám v Prahe prorokujú 40-stupňové horúčavy! To je teda nadělení, po našom - hotové Božie dopustenie. Dnes som sa zobudila na to, ako už ráno prúdi cez balkónové dvere horúci, takmer tekutý vzduch. Začínam robiť opatrenia bojového charakteru, lebo v podkrovnom byte bez klimatizácie už ide doslova o život!
Nie som zástancom klimatizácie, ale čo je veľa, to už je moc. Vysoké teploty v kamennom veľkomeste sú úmorné. Po uliciach jazdia polievacie autá a z výšky kropia okoloidúcich, aby sa na uliciach dalo ako-tak dýchať. Už sú rozpálené aj staré tehlové domy, hrubé múry, ktoré inak chladia, naberajú teplo a nestačia vychladnúť ani v noci. Lebo aj tie noci sú tropické.

Ako sa brániť horúčave?


Dve z izieb môjho bytu sú podkrovné. Tú na nižšom podlaží zatváram. Za chvíľu sa premení na saunu. Vedľa je kuchyňa, ktorá má normálny strop i okno, to zatváram a zaťahujem závesy. Táto časť bytu je otočená na vražedný juhozápad. Okolité škridle sa rozpália a dnu by sa valil ešte horúcejší vzduch.
V hornej podkrovnej izbe zatemňujem ďalšie juhozápadné okno a nechávam otvorené len balkónové dvere na severovýchod. Terasa sa už halí do milosrdného tieňa. Ale aj tu je horúco. Ak však zavriem aj tieto dvere, horná podkrovná izba sa premení na čisté peklo. Strecha je horúcejšia než vonkajší vzduch.

Zalovím v mozgových závitoch po znalostiach z fyziky a začínam vyrábať "chladiace" zariadenia.

1. Napúšťam vaňu, drez i umývadlá studenou vodou. Funguje to opačným spôsobom ako radiátory. Studená voda sa postupne ohrieva a odoberá teplotu z okolitého vzduchu. Bingo, dole je už očividne príjemnejšie. Tak napúšťam studenú vodu aj do rôznych hrncov.

2. Na terase vylievam vodu pod drevený podlahový rošt /lejem aj na nohy, joj, to je fajne :D/ Spolu s poliatymi kvetmi to vytvára o čosi príjemnejšiu mikroklímu.

3. Zapínam ventilátor. Pomáha asi tak na najbližšom metri kubickom, ale aspoň mám dobrý pocit. Najlepší ventilátor by mi tu urobil môj papagáj, pri preletoch ponad hlavu je to ozaj prudký vietor, ibaže aj ten len sedí, varí sa a žalostne pípa.

4. Špeciálne jedlo a pitie. V chladničke už chladím melón, vyrábam vodu s citrónom a tak.

5. Striekanie závesov. V stredomorských krajinách sa okrem okeníc chránia pred teplom aj kropením závesov. Každé ráno ich nastriekajú. Vyskúšam.

Ak napíšem ďalší článok, prežila som!


Baba Slováková

3 komentáre:

 1. No ale je už 18. augusta... nepíšeš...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Už píšem :D
   August bol náročný nielen tými horúčavami ale aj pracovne.

   Odstrániť
 2. Distinguished lady. I have a blog in which, among other things, I talk about fashion for mature people. It is a blog that I have recovered, after months of inactivity. Many women around the world were following, they authorized the use of his photographs and allowed to place a link to your blog on mine.

  I recently discovered your blog and I find it very interesting. I like their personal style and I think it is interesting to follow you. I also want to ask permission to use their photos on my blog occasionally to highlight their proposals. Use always be polite and with a link to your blog. Besides, I always communicate to you the use of their photos.

  Best Regards and apologize for any inconvenience.

  Josep-Maria​​ Badia
  ​http://sensecorbata.blogspot.com.es/

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

Instagram