Tommy Hilfiger - The King of Reinvention

Tommy Hilfiger je jeden z najžiadanejších amerických módnych návrhárov. Vlnu nevídaného záujmu o výrobky tejto značky spustil hlavne u mladých černochov, ktorých dovtedy špičkový módni dizajnéri nedokázali ovplyvniť, Snoop Doggy Dogg, keď sa v marci 1994 objavil v televíznom programe Saturday Night Live v obrovskom svetri od Tommyho Hilfigera. 


Hilfiger zvýšili zisk z predaja o 90 miliónov dolárov a v tom istom roku dostal cenu Pánsky dizajnér roka, presadzujúc myšlienku, že nové štýly sa rodia na ulici a nie v dizajnérskych štúdiách odtrhnutých od reality.

Nebolo však vždy tak. Hilfiger sa narodil v malom mestečku Elmira v štáte New York 24. marca 1952 ako syn klenotníka a zdravotnej sestry. V mladosti sa mu veľmi nedarilo a koncom šesťdesiatych rokov si nechal narásť vlasy a venoval sa rokenrolu. Vtedy jeho otec dospel k názoru, že z jeho syna nikdy nič poriadne nebude. Práve toto ho motivovalo, aby v roku 1969 vzal svoje úspory, odcestoval do New Yorku, kde nakúpil dvadsať kusov zvonových džínsov, aké v obchodoch v malej Elmire nebolo dostať a predal ich priateľom doma. V poslednom ročníku strednej školy potom zúročil zisk z tohto obchodu a otvoril obchod s odevmi, ktorý sa volal People´s place. Klientelu tvorili ľudia hnutia hippies.

Zisky rástli a tak ani nie 25-ročný Tommy onedlho vlastnil desať obchodov v štáte New York. Hilfigerove návrhárske začiatky prišli hlavne kvôli tomu, že u výrobcov nenachádzal tie správne modely pre svojich zákazníkov. Jeho kresby sa mu podarilo presadiť aj do výroby. V tých rokoch však dostala kreativita prednosť pred biznisom, čo sa odzrkadlilo v bankrote People´s place v roku 1977. Tommy sa spolu s kreatívnou riaditeľkou jeho obchodu v Ithace Susanou Cirona presťahoval do New York City a v roku 1980 aj oženil. Obaja potom krátko pracovali ako návrhári džínsov pre firmu Jordache.

V roku 1984 dostal Hilfiger konečne naozajstnú šancu, indický podnikateľ Mohan Murjani stojaci za džínsami značky Gloria Vanderbilt mu ponúkol finančnú podporu na vytvorenie vlastnej značky. Čoskoro biznis Murjaniho prerástol a tak Tommy hľadal partnera s väčšími stykmi. V roku 1989 ho aj našiel. Silas Chou síce požadoval väčšinový podiel v spoločnosti (35 percent), ale zato bol ochotný vyvážiť zlatom. Oplatilo sa, Tommyho vila dnes leží hneď vedľa domu Micka Jaggera.


Text /a na Slovensku značku predáva/: http://www.denim.sk
Obrázky: http://www.fashiongonerogue.com


Baba Slováková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

INSTAGRAM


Instagram