Ako prestať fajčiť???

Práve som "típla" cigaretu. Nie úplne poslednú, zdá sa. V škatuľke je ich ešte päť.
Pre poriadok - je to už dnes druhá škatuľka a do polnoci je ešte ďaleko. Chystám sa ešte trochu pracovať a rozmýšľam, že mi teda treba rýchlo skočiť do trafiky. Zase. Dnes som tam už bola. Nekupujem si nikdy kartóny, lebo by to moje húlenie nemalo konca-kraja. Pekne každý deň len jednu škatuľku... ibaže posledné mesiace sú to už akosi škatuľky dve.
Naštvala som sa sama na seba. Fajčím už naozaj priveľa!
Húlim ako donský kozák a chrchlem ako báčik z Chochoľova pred umretím.
Raz mi jedna kozmetička s pobavením popisovala kozmetický salón kdesi v Rusku. Vraj tam baby s pleťovými maskami na tvári sedeli na chodbe a fajčili. Aké absurdné! Ona bola rozčúlená a ja... som okamžite dostala chuť na cigaretu.

Teraz si ale odrazu pripadám just ako tie báryšne. Píšem o pleťových maskách a spol. a popri tom ťahám jednu od druhej.

Ale ako prestať???

Googlim dobré rady, je ich nekonečné množstvo. Začína to obyčajne takto:  
Nepomáhajú predsavzatia, neľútostné obrázky s následkami na krabičkách od cigariet, zákaz tabakových reklám, ničenie vlastného zdravia, vôbec nič?

Tak veru. Nepomáha nič. Kto pozná to šialenstvo, ktoré nastane, ak sa minú cigarety a už je všetko zatvorené, chápe.

Našla som napr. toto:

 

Ako prestať fajčiť za 21 dní?

 

Pre toto sa oplatí prestať  

 
Myslíte si, že keď už fajčíte dlho, váš organizmus sa neobnoví a preto nemá ani zmysel prestávať? Veľký omyl! Ak vás nemrzia vyhodené peniaze za obyčajný smradľavý, škodlivý dym, možno vás "nakopne" nasledujúci zoznam zmien, ktoré sa vo vašom tele začnú odohrávať, ak sa cigariet už nedotknete:

 • Telo sa začne regenerovať už po ôsmich hodinách od poslednej cigarety. Zvýši sa vám hladina kyslíku v krvi a klesá škodlivý oxid uhoľnatý.
 • Do dvoch dní si budete všetko oveľa viac vychutnávať. Prečo? Len dva dni stačia nervovým zakončeniam, aby sa obnovili, čím sa zlepší zmyslová činnosť chuti a čuchu.
 • Za dva mesiace sa zlepší činnosť vašich pľúc a krvného obehu.
 • Do deviatich mesiacov ustúpi kašeľ, budete menej unavení a bude sa vám i lepšie dýchať.
 • Desať rokov bez fajčenia? Výrazne znížené riziko srdcového infarktu a rakoviny pľúc. 
Poďme k tomu hlavnému! Ako dať fajčeniu konečne jedno veľké a nenávratné "ZBOHOM"? Hlavným pilierom definitívneho skoncovania s fajčením je vaše vlastné presvedčenie. Vy sami sa musíte motivovať a sami musíte chcieť prestať!
Oklamte mozog, ruky a ústa!
Ako podporu si na začiatku liečby od závislosti môžete zadovážiť nikotínové náplaste, žuvačky alebo
inhalátor, ktorý cigaretu imituje. Ide len o to, aby ste nahradili navyknutú činnosť niečím iným. Oklamete tak mozog a ľahšie si zvyknete.

 

Doktorka Dee Burtonová z Americkej spoločnosti proti rakovine zostavila účinný 21 dňový návod. Prinášame vám jej rady na každý deň, ktoré úspešne pomohli už nejdenému fajčiarovi: 

1.deň:
Pite veľa tekutín a stále majte pri sebe spomínanú náhradu zlozvyku. Pri chuti na cigaretu urobte desať predklonov a zhlboka dýchajte. Nezabúdajte na pevnú vieru, že tento raz to dokážete. Tieto kroky dodržujte počas celého odvykacieho programu.

2.deň:
Myslite na to, že abstinenčné príznaky a nervozita zmiznú do desiatich dní. To zvládnete! Majte tiež na pamäti, že sú to signály tela, ktoré sa vracia do normálneho zdravého režimu. Každá nárazová chuť na cigaretu pominie do dvadsiatich sekúnd. 

3. deň:
Nezabúdajte na vodu, dýchanie, predklony a dôvod, prečo ste sa rozhodli skončiť. Naučte sa takzvané
"vznášacie cvičenie" alebo inú metódu uvoľňovania, ktorá vás zbaví nervozity. Stačí jej venovať 15 minút denne.

4. deň:
Myslite na prvé úspechy ako zbavenie nikotínu a škodlivého oxidu uhoľnatého. Choďte si zacvičiť, prejsť sa alebo si zabehať, ochutnajte nejaké nové jedlo a za ušetrené peniaze za cigarety si kúpte niečo pekné.

5. deň:
Závislosti sa zbavíte len tak, že nebudete fajčiť. Myslite na to a nutkanie stále nahradzujte vyššie spomínanými činnosťami.

6. deň:
Ignorujte vedľajšie prejavy abstinencie. Dajte si niečo, na čo máte chuť a robte to, čo sa vám zachce. Bez cigariet!

7. deň:
Odmeňte sa za to, že ste vydržali týždeň bez cigariet!

8. deň:
Začínate s výhovorkami, že fajčila aj vaša babička a nič sa jej nestalo? Buďte rozumní a všetky chabé výhovorky si rýchlo znegujte. O zdravé zmýšľanie ste hádam ešte neprišli.

9.deň:
Napíšte si zoznam všetkých prekážok, ktoré vám môžu brániť pred úspešným cieľom. Ku každej si naformulujte jeden spôsob jej prekonania.

10.deň:
Priberáte? Urobte s tým niečo a nemyslite na peknú postavu v chorom tele fajčiara! Zaraďte do jedálnička viac zeleniny a ovocia a ak ste to doteraz neurobili, začnite sa hýbať!

11.deň:
Nezvládate to? Využite všetky predchádzajúce poznatky a dookola si ich čítajte! Myslite na to, že ste v živote zvládli oveľa ťažšie prekážky! Nefajčíte už 11 dní, to je už len krôčik ku výhre!

12.deň:
Tento mesiac sa pohybujte čo najviac medzi nefajčiarmi. Inak prepadnete chuti opäť si zapáliť.

13.deň:
Hľadajte spoločnosť ľudí, ktorí vám fandia a rozprávajte sa s nimi o svojich pocitoch a reakciách.

14.deň:
Nefajčíte už dva týždne. Vedia o tom vaši známi? Ak nie, je na čase sa pochváliť. Uvidíte čo ich komplimenty urobia s vašou motiváciou.

15.deň:
Napíšte si zoznam zdravotných výhod, ktoré so sebou prináša abstinencia od fajčenia. Prečítajte si ich a vydržte!

16.deň:
Sústreďte sa na rôzne stránky vašej osobnosti, charakterizujte svoje morálne zásady. Všetko si spíšte. Keď si to prečítate, predstavte si seba ako komplexnú bytosť. Zistíte, že vaša osobnosť je úplne iná a cigareta by ju len narušovala.

17.deň:
Myslite na to, že ste bývalý fajčiar a nie nefajčiar! Prílišné sebavedomie škodí rovnako.

18.deň:
Prejdite si všetky kroky, bojujte proti priberaniu a hovorte o svojom víťazstve čo najčastejšie.

19. deň:
Spýtajte sa sami seba, prečo nehodláte fajčiť ani v najťažších chvíľach. Odpoveď: Pretože to vašu situáciu nezlepší. Práve naopak. Podkopete tým svoje zásady a nebudete si vážiť už ani samého seba.

20.deň:
Začína sa vám všedný život nefajčiara, takže na cigaretu už ani nepomyslíte. Sústreďte sa na to, ako sa zlepšiť! Urobte si lepšiu predstavu o svojej budúcnosti. Zhrňte všetky svoje životné plusy za posledných dvadsať dní!

21.deň:
Gratulujeme! Napriek tomu však majte tieto body stále pri sebe a nezabúdajte na to, že túto snahu nechcete za nič na svet premárniť. Ak si napriek tomu zapálite (radšej to nerobte), neberte to ako tragédiu a pokračujte o to usilovnejšie v boji za lepší a zdravší život! Veľa šťastia!

Zdroj: http://www.info.sk/sprava/27768/ako-prestat-fajcit-za-21-dni-rady-na-kazdy-den/ OK. Článok skopírovaný. Ešte stále som si nezapálila.


Rozmýšľam, že ako náhradu môžem na začiatok použiť elektronickú cigaretu. Už som to párkrát urobila /keď mi v noci došli cigarety, všakáno/ a zistila som, že ju ani nejako husto neťahám. Len cmúľam v ústach... Čo už je len toto za debilný zlozvyk?! Práve mi napadlo, že kým som nefajčila za počítačom, ale chodila niekam vonku, obhrýzla som všetky perá a ceruzky na dosah.

Teraz mám písací stôl pod strešným oknom, stačí ho otvoriť a dym sa valí ako z komína. Ó, bože, napadajú mi aj odpornejšie veci, mala by som si to pekne zosumarizovať, nech si tú svoju závislosť čo najkvalitnejšie zhnusím.

Ale ako prestať?! Tak teraz, babo, raď!


Baba Slováková

2 komentáre:

 1. Gratulujem. Ja som prestala fajčiť náhle pred veľa rokmi. Vôbec ma to odvtedy neláka. Mala som otravu nikotínom po prebdenej noci s kamoškou, ktorú opustil frajer. Odvtedy cigarety nenávidím a vyhýbam sa aj tej kamoške:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aj ja som krátky čas trpela týmto neduhom. Nikdy som veľká fajčiarka nebola, dokonca mi to ani veľmi nechutilo. No keď som mala byť v spoločnosti fajčiacich, tak som sa nechala prehovoriť na cigaretu aj ja. Jedného pekné dňa som si povedala, že dosť. Musím sa priznať, že k cigaretám som si postupne vypestovala taký odpor, že ich dym mi škodí aj zdravotne. Som naň alergická a v zafajčenom prostredí mi opuchá sliznica v nose a dusím sa. Takže sa zafajčenému prostrediu a fajčiarom zďaleka vyhýbam. Tiež som sa v tom začiatočnom období musela prestať stretávať aj s ľuďmi, v ktorých domácnosti sa fajčilo. Nefajčiť znamená pre mňa oveľa viac ako nejaké značkové handry, z ktorých sa u fajčiarov stávajú smradľavé handry :-) Ešte keby som mala takú pevnú vôľu a výdrž aj pri iných veciach....

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

INSTAGRAM


Instagram