Deň matiek

Mám v tom chaos: moje deti nezabúdajú a ku Dňu matiek mi zvyknú vždy zagratulovať. Len každé akosi v iný čas. Teraz som zistila, že na Slovensku sa bude Deň matiek sláviť zajtra, t.j. 12. mája 2019, ale Fairy mi už tohto roku vinšovala! Ako to s tým sviatkom vlastne je?!
Keď robieval otec mojich detí s ratolesťami poriadky, čušala som. Zastávala som totiž názor, že rodičia majú vo výchove pred deťmi držať jednu líniu. Keď sa mi jeho výchovné metódy typu cirkusová drezúra s bičom nepozdávali, riešila som to s ním medzi štyrmi očami. Vždy potom. Zakaždým sľúbil, že sa nabudúce ovládne, nikdy to nedodržal. A ja, blbec, som zase mlčala, čakala, kým sa vyzúri. Mláďatá však veľmi rýchlo intuitívne vycítili, kde je ich útočisko, kam sa už otec neodváži. V praxi to vyzeralo nasledovne: otec chytil amok, matka paralyzovaná sedela na gauči a deťúrence šup - každé z jednej strany mame pod pazuchy. Pod krídla: "Ty si taká naša mamka - kvočka". Toto zaberalo aj na vychovávateľa, pri tom obraze sa musel smiať a bolo po zúrivosti.


Otca už moje deti nemajú. Vyše jedenásť rokov som im mamou aj otcom, jediným rodičom. Za hlavu rodiny sa nenápadne pasuje synátor, však už je dospelý chlap. Keď prvýkrát dorazil s kyticou práve na Deň matiek, dobre som neodpadla. Dvojnásobné prekvapko: ten jeho gentlemanský dospelácky spôsob gratulácie a sviatok samotný, nemala som ani len potuchy, že ma idú velebiť.

Kedy je teda Deň matiek?


Na Slovensku a v Českej republike sa začal sláviť až po roku 1989, dovtedy nás muži i deti obkiadzali len na MDŽ. Pritom sa tento medzinárodný sviatok v prvej republike stal v roku 1923 oficiálnym - vďaka jeho propagátorke Alici Masarykovej. Komunisti ho neskôr vypustili, predsa len mal Medzinárodný deň žien viac robotnícky pôvod.  

Sviatok sa vo svete oslavuje rôzne, v našich krajinách mu každoročne pripadá druhá májová nedeľa. Ide skôr o symbolický deň, nie je zaradený medzi oficiálne sviatky ani pamätné dni. V rovnaký deň majú Deň matiek aj vo väčšine európskych krajín, v USA a v Kanade. Zvyšok sveta si matere oslavuje, kedy chce:

  • V Spojenom kráľovstve a Írsku sa oslavuje Deň matiek na štvrtú pôstnu nedeľu. Tento rok to bolo 31. marca (takže moja írska dcéra Fairy si už vinšovanie odkrútila a mňa načisto domýlila).
História tohto dňa siaha v Anglicku do 17. storočia, kedy sa obdoba Dňa matiek zrodila. Nešlo však o tradičné obdarovanie matiek, ale skôr o takzvaný návštevný deň v pôstnom období pred Veľkou nocou. Chudobnejší ľudia pracovali v mestách a svoje matky navštevovali počas nedele. Aj preto tento deň volali Nedeľa matiek alebo Materská nedeľa.

  • Nórsko vzdáva úctu matkám druhú februárovú nedeľu, tento rok to vyšlo na 10. február.
  • Niektoré krajiny majú Deň matiek spojený s MDŽ. Ide prevažne o balkánske krajiny, Bielorusko a Rusko.
  • V Slovinsku je tento deň stanovený na 25. marec.
  • V prevažnej väčšine arabských štátov oslavujú Deň matiek počas dňa jarnej rovnodennosti.
  • Maďarsko, Španielsko, Lotyšsko a Portugalsko ho oslavujú hneď prvú májovú nedeľu, tento rok to bol 5. máj.
  • Francúzi kupujú matkám kvety a bonboniéru až na konci mája, respektíve poslednú májovú nedeľu alebo prvú nedeľu v júni.
  • Luxembursko oslavuje deň venovaný matkám druhú júnovú nedeľu. Tento rok to vychádza na 9. jún.
Oficiálne však Deň matiek vznikol v USA na pamiatku matky 11-tich detí Anny Reevers Jarvisovej z Philadelphie. Táto žena sa angažovala za práva matiek počas americkej občianskej vojny. Po jej smrti v tomto boji pokračovala jej dcéra, ktorá sa o zavedenie Dňa matiek pokúšala prostredníctvom kampane.

Kampaň bola úspešná a skončila v roku 1911. Deň matiek bol oficiálne vyhlásený za národný sviatok - počas ktorého sa verejne vyjadruje láska a úcta k matkám - až v roku 1914. Neoficiálne sa symbolicky oslavoval už od začiatku kampane. V priebehu nasledujúcich rokov sa rozšíril aj do ďalších krajín sveta.
Nemám už mamičku, ktorej by som zablahoželala. Ak vy ešte máte, zajtra nezabudnite! No a ja už len budem čakať, či si tote moje gény opäť spomenú... 😉 Hrozne sa mi páčila tá titulná fotka, pripomenula mi mamku - kvočku. Tou už nie som, ale všetko tak vyzerá, že ma deti stále majú za svoju spoľahlivú priateľku. Za mamu, za ktorou vždy rady zájdu. Aj keby hneď na Deň matiek pozabudli, čo viac si môžem priať?
Titulný obrázok: Pixabay License, autor: pixel 2013




Baba Slováková

YOU MIGHT ALSO LIKE

4 komentáre:

  1. Díky, Evo, za pěkný článek, i slzu jsem uronila. Má tebe děti určitě myslí i mimo svátek matek.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ale no tak... aká tam slza? Deti na mňa myslia, najmä keď niečo potrebujú :) To je ale v úplnom poriadku. Raz mi v cudzom svete celkom nezištne pomáhala jedna pani vo veku mojej mamy. Keď som sa jej opýtala, prečo to robí, zamyslela sa. Vraj má dobrý pocit, že je ešte niekomu potrebná. Krásne, nie?

      Odstrániť
  2. Ste ma pobavili... u nás to bývalo opačne: počas mojej puberty mama bola tá čo kričala, chytal ju amok a otec sedel paralyzovaný na gauči:D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Vždy je jeden z rodičov ten prísnejší. Ja som si myslela, že budem prísna matka, ale manžel mi túto rolu vyfúkol :) Lebo ako dieťa som to mala tiež tak, ako Vy.

      Odstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

Instagram