Kde bolo, tam bolo...

... bola raz jedna chalúpčička. Sama, sama samučičká, hovorí básnik. V rozprávkach nájdete aj súradnice pre presnú navigáciu. Konkrétne je to za siedmimi horami a siedmimi dolinami. Hybajte so mnou do rozprávky!
Nie je veru tá chalúpka ani za siedmimi horami, ani za siedmimi dolami, ale tuto - hľa, rovno pod Pražským hradom. Učupená pod velikánskym stromiskom a hradbiskami starými stredovekými. Jediná v celom šírom historickom jadre pražskom. Sama.


Rozprávkový Nový Svět


Putovanie najmalebnejšou pražskou štvrťou - skôr takou len štvrťôčkou - neobsiahnem v jednom článku. Hoci má Nový Svět len štyri ulice, z každého domu na človeka dýchne kus histórie. A krásy.


V stredoveku tu žili tí najchudobnejší poddaní Hradu, neskôr sa štvrť zmenila na pražský Montmartre. Obsadila ju bohéma - režiséri, maliari, spisovatelia. Dodnes je to veľmi tiché miesto, turistov tu stretnete málokedy. Postupne sa stáva luxusnou štvrťou, sťahujú sa sem bohatí ľudia.

Vraj je Nový Svět tou najzlatejšou časťou zlatej Prahy. Väčšina domov napriek tomu, že ich obyvatelia patrili ku úplnej spodine, nesie prívlastok "zlatý".


Ku drevenici je najkratšia cesta zo zastávky Brusnice, ja mám však radšej dlhšiu trasu cez Pohořelec a Loretánské náměstí. Od Černínského paláca začína Nový Svět rovnomennou Černínskou ulicou.

Za vysokým múrom sa ukrýva verejnosti neprístupná palácová baroková záhrada. Hneď za ňou je kratučká ulica Na Náspu s jediným domom. V ňom kedysi býval režisér Karel Kachyňa.


Černínská ulice klesá prudko dole do údolia potoka Brusnice, ktorý je však v týchto miestach zvedený pod zemský povrch.


Dom č. 5 s vikiermi a balkónikom, vyzdobeným bustami, obýva filmár a výtvarník Jan Švankmajer.


O slávnych obyvateľoch štvrte budem písať ešte i v nasledujúcom článku, teraz ale hupky-dupky do chalúpky! Už kukučká spoza rohu posledného domu.

Romantický hotel U Raka


Drevenica s názvom U Raka dostala pomenovanie podľa rakov, ktorí kedysi husto obývali potok Brusnice. Dom si kúpili v prvej polovici minulého stročia spisovatelia Arnošt Lustig a Ota Pavel, po nich výtvarník a fotograf Alexandr Paul

V 90-tych rokoch chalupu úplne rozožrala drevomorka. V spolupráci s pamiatkármi bola postavená replika pôvodného domu. V Prahe je takéto čosi ozaj rozprávkovým zjavením, keď som roubenku objavila po prvýkrát, neverila som vlastným očiam.

Dnes je tu romantický hotelík.Vstup do dvora. Treba zazvoniť a pútnikom sa dostane i občerstvenia.

Tento záber som urobila ešte v lete. Keď vystúpate popri hotelíku U Raka schodiskom hore na hradby, naskytne sa vám takýto úchvatný výhľad na (zľava doprava) Strahovský klášter, Loretánské náměstí s tajuplným kapucínskym kláštorom a úchvatnou Loretou, Kostel Panny Marie Andělské, Černínský palác a v pozadí i na Petřínskou věž.


Je tu ticho, tichúčko. Za celý čas, čo sme fotili, prešli tadiaľto hádam len piati ľudia.

Ku domu patria tri kamenné studničky od medailéra André Vicha. Dve sú vo dvore a jedna vonku.


Outfit


Chcela som vykúzliť anglický vidiecky look. Miešam káro s logo-vzorkou a s pruhmi. Nohavice som zvolila úzke na spôsob jazdeckých, už mi ku tomu chýbajú len jazdecké čižmy s vysokou sárou. Nemám takie, obujem tie, čo sa mi doma ponúkajú. Kde je tá sľubovaná teplá jeseň??? Už je teda poriadne chladno.


Outfit:
Sako: Max Mara
Nohavice: Zara
Pulóver: Rick Cardona
Čižmy: Clarks
Kabelka: Zara
Šál: Fraas
Klobúk: DKNY
Prsteň: TündeR
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním!

Baba Slováková

14 komentárov:

 1. S vami by bola radost chodit po Prahe!
  V tomto outfite mate cosi z uzasnej Diane Keaton (dufam, ze sa vam paci ; ))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dianu Keaton milujem a obdivujem jej pánsky štýl. Inšpirujem sa, aj keď sa mi jej štýl celkom odkukať nedá. Je vyššia a iný farebný typ. Váš komentár je pre mňa komplimentom, ďakujem!

   Odstrániť
 2. Kráné místo a pěkné povídání k tomu, Evinka!
  zdraví Tünde

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, Tündelko, za milý komentár a hlavne za tieto fotky!!!

   Odstrániť
 3. To jsou kouzelná místa.Outfit OK jako pokaždé.Hned máme s kolegyní tip na procházku Prahou.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Co dodat? Outfit se vám moc povedl a moc vám sluší. Ta šála k tomu je dokonalá. Jo a dík za další virtuální procházku!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tuto část Prahy miluju, přesně pro ten klid a romantiku. Obdivuju ta překrásná stará stavení, jež mají krásný zachovalý šmrnc. Prostě jsou jako vy, i když vy nejste ještě stará. Jste v krásném počínajícím podzimu - nebo spíše v babím létě. Ale ten šmrnc!!! Holt svůj k svému. Krásně jste sem zapadla. Dívám se na vás s potěšením srdce úplně stejně jako na tu architekturu. Společně s ní chytáte za srdce. Hodně radosti a potěšení, paní Evka. Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, pani Hanka. Pre mňa je architektúra srdcová záležitosť a často i vodítko pre vytvorenie outfitu.

   Odstrániť
 6. Bylo, nebylo... byla jednou jedna blogerka a ta psala nekonfliktní, edukační a zajímavé texty... :) D.D.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Paní Evo, mám dobrou zprávu, ta zahrada za zdí, která patří k Černínskému paláci, není nepřístupná. Je krásná a stojí za návštěvu (jako ostatně i celá ta Vaše trasa :-)) Mám ji tady:
  http://praga-magica.blog.cz/1409/zahrada-cerninskeho-palace

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hanko, tak toto je pre mňa ozaj bombová správa, vďaka. Už mám vymyslený aj bojový plán :D

   Odstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

Instagram