Zelený štvrtok

Okná umyté, celý byt vygruntovaný a všetko nachystané. Veľkonočné sviatky môžu začať. Bohémska gazdinka môjho druhu by chcela popri tom stihnúť aj dajakú tú kultúru. Až takéto mám odvážne plány. Zvlášť, ak sa doma práve vyskytuje rovnako bohémska mladšia dcéra. Ideme spolu na výstavu fotografií a berieme so sebou i foťák - ako inak.

Architektonická legenda


Mierime do funkcionalistickej budovy Mánes s kamennou vežou zo 16. stor., ktorá odvážne leží nad ramenom Vltavy, obtekajúcom ostrov Žofín.Stavba bola postavená za jediný rok (júl 1929 - október 1930) a bola to v tom čase úplná bomba. Nielenže sa rozkročila na pilieroch nad riekou rovnako, ako jej predchodca - Štítkovské mlýny, ale jej výstavné i spoločenské priestory sa vyznačovali najväčšími presklenými plochami v Prahe. Autorom odvážneho návrhu je architekt Otakar Novotný.

Architektonický skvost a kedysi najvýznamnejšie centrum kultúrneho a spoločenského života unikol totálnej skaze pri povodni v roku 2002 len vďaka vyhlásenému havarijnému stavu v roku 1995 a následnej rekonštrukcii jej nosných častí, ponorených vo Vltave.

V rokoch 2012-14 prebehla konečná rekonštrukcia stavby, bola jej vrátená pôvodná dispozícia i zašlá sláva.


Starobylá vodárenská veža. Jej plánovanému zbúraniu na konci 19. stor. zabránil spolok Umělecká beseda. O vybudovanie budovy galérie sa zaslúžil Spolek výtvarných umělců Mánes, pričom sa musel zaviazať, že pod novopostavenou stavbou bude prietok rieky zachovaný.

Kyticu som si zaobstarala na výzdobu sviatočného stola, jarné kvety ku Veľkej noci neodmysliteľne patria. Tento článok píšem v nedeľu večer, a tak vám všetkým želám ozaj veselý Veľkonočný pondelok

Že kde je sľubovaná výstava??? Nuž, v budúcom článku bude. Poznáte ma - aj výzdobu stola som stihla, i totu kultúru i ďalší outfit v taške nachystaný 😊

Outfit


Najdôležitejším prvkom môjho bohémskeho outfitu sú umelecké šperky od Mgr. Ing. arch. Kateřiny Vocelovej. Kombinácia bieleho a priesvitného plastu ma inšpirovala ku vyvetraniu staršieho svetra s "vodopádom".  No a inak normálka - moja obľúbená svieža zeleno-biela jarná farebná kombinácia.P.S. Zelený štvrtok je súčasťou veľkonočných sviatkov. V tento deň sa na niektorých miestach používalo pri bohoslužbách rúcho zelenej farby a aj zvyk jesť v tento deň veľa zeleniny podporoval názov tohto dňa.

Outfit:
Sukňa: Betty Barclay
Svetrík: s.Oliver
Tričko: Lindex
Ruksak: Zara
Ponožky: Tommy Hilfiger
Tenisky: Vagabond
Autorské šperky: Mgr. Ing. arch. Kateřina Vocelová

Baba Slováková

10 komentárov:

 1. Krasna zena u Manesa. Josef

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Sukna vam robi super siluetu (jasne, ze i pod suknou musi byt dobry zaklad, aby ukazala ; )). Skusim i ja nieco take spachat (maxisukna a tenisky), odhodlavam sa na to rok!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! Kombinácia sukne s teniskami je veľmi omladzujúca, to sa hneď cítim o pár rôčkov mladšia. A nôžky nebolia. Na kratšie sukne s teniskami odvahu nemám, ale maxi a midi sú pre nás, podľa mňa, úplne v poho.

   Odstrániť
 3. Bohovsky bohémská!!!! Krásné!!! Anežka

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

INSTAGRAM


Instagram