Lovec dizajnu: šperky v DOX-e

Moju posadnutosť neobyčajnými a najmä dizajnérskymi šperkami asi dobre poznáte. Niečo mám vo svojej zbierke, niečo si viem dokúpiť za facku... a nad niektorými fajnovinami môžem akurát tak slintať. Dnes vám predstavím šipčkových českých dizajnérov, venujúcich sa šperkárskej tvorbe.

Nájdete ich o.i i v predajných priestoroch Centra moderného umění DOX v Prahe - Holešoviciach. Po prejdení všetkých výstav sa tu nezabudnite zastaviť. Kúpiť sa tu dajú knihy o umení, architektúre a dizajne, úžitkový dizajn a umelecké šperky. Výber je skutočne bohatý a reprezentatívny.


Do predajnej výstavnej siene vedie rovno od vstupu do centra rampa.


Z akých materiálov tvoria svoje šperky dizajnéri? Zvyknú prekvapiť. Okrem šperkov z drahých kovov a kameňov nájdete i nádherné šperky z betónu, dreva, plastu, ocele, umelej živice... Medzi najkrajšie patria kúsky z tradičného českého materiálu - krištáľového skla.

Začnem autorom Hanušom Lamrom, ktorý tvorí subtílne šperky inšpirované rastlinami, prírodou. Už som vám ho predstavila TU. V roku 2011 vytvoril na základe objednávky Ministerstva zahraničných vecí ČR brošňu pre Madeleine Albrightovú.


Jizerský šperk je krásna kolekcia z dreva a číreho skla od kreatívneho štúdia SKUBB. Tvorba Jana Salanského a Jakuba Neufussa sa pohybuje na pomedzí dizajnu a voľného umenia.


Šperky Stanislavy Grebenčíkovej sa nachádzajú v zbierkach svetových múzeí moderného umenia. Niekedy sa veru treba na taký šperk pozrieť ako na výtvarné dielo, ktorého hodnota rokmi stúpa.


Lucie Houdková používa pri vytváraní svojich diel striebro, plastové prúžky, epoxidovú živicu. Jej šperky sú vystavené v múzeách v ČR a sú súčasťou súkromných sbierok po celom svete.


Tvorba Evy Eisler je rozsiahla. Patrí ku významným svetovým umeleckým šperkárom a zároveň pôsobí v oblasti architektúry, dizajnu, výtvarného umenia. Jej diela sú zastúpené v rade významných muzeálnych zbierok v USA a v Európe.


Karla Olšáková je členkou štúdia Dechberoucí. Jej šperky sú umiestnené v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a v súkromných zbierkach po celom svete. Na obrázku sú jej betónové šperky.


Kristýna Malovaná. Inšpiráciou pre limitovanú kolekciu FLASH boli odrazky, predpísané ako povinná výbava pre nočných chodcov. Vznikla minimalistická kolekcia z nerezovej ocele, doplnená reflexnou fóliou. Tá sa po nasvietení rozžiari. Vlastne ide o bezpečnostný šperk do nočného mesta :D


Šperky sú to drahé, ja viem. Mnohé masívne, minimalistické, v každom prípade neobvyklé. Často ako hociktoré výtvarné dielo predstavujú investíciu. Ja ich milujem. Aspoň zrak poteším ako na akejkoľvek výstave umenia. Ak máte radi moderné artefakty i odvahu nosiť extravagantné veci, môže byť tento výber ako dobrý tip na vianočný darček :D

Titulný obrázok: autor šperku Klára Šípková

Baba Slováková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

INSTAGRAM


Instagram