Stará vykopávka


V dnešnej pošte som si našla otázku - podľa oslovenia pravdepodobne od nejakého mladého muža s prapodivným pseudonymom: "Aunty Baba :D Are you this punchacose model?"Pod tým odkaz na jeden môj starší článok s minisukňou. Na tento:


Chvíľu mi trvalo, kým som správne pochopila slovo "punchacose". The Inca Inti Punchaco Star Map je totiž legendárny zlatý disk starých Inkov s hviezdnou mapou, nájdený v Chráme Slnka v Cuzcu. Prastará legenda hovorí, že ukazuje cestu ku ich najposvätnejšiemu miestu, zvanému Qorikancha. 

A čo s tým mám ja??? Náhle mi docvaklo, že babie leto sa do angličtiny prekladá ako indian summer, určite hodil blog do google translate. Indiánske leto... haha, už mi to dáva zmysel. Voľný preklad je teda asi takýto: "Tetka Baba :D Vy ste táto indiánska vykopávková modelka?"

Urážajú nás???  
Uškrnula som sa a hrdo som odpísala, že veru YES. Ja som to. Tá stará vykopávka.

No a čo čert nechcel, hneď nato som podivnou náhodou našla diskusiu na stránke, o ktorej som ani netušila, že existuje, ale objavila som v nej svoje meno. Diskusiu otvorila pani so zvláštnym pseudonymom "White baba" (no toto!) a téma znie takto:


Padesátnice, jak se cítíte?


V předchozím příspěvku mě zarazilo označení Merkelové jako padesátileté paní. Vůbec mi přijde, že mladší ročníky mají tento věk jako symbol staré nemocné zchátralé paní - viz v jednom příspěvku se někdo uchichtával, co si asi pomyslí jejich padesátiletá sousedka, když slyší za zdí zvuky divokého sexu.

Znáte nějaké padesátnice, které jsou šik?
Jak vy samy se cítíte v tomto věku?
Připadáte si jako staré unavené domovnice s křečovými žilami?
Povídejte!

Celú diskusiu som ešte prečítať nestihla, lebo som objavila tento komentár:

A když budeme povrchní a soustředíme se na vzhled, je tady příklad dámy 50+, která rozhodně není typ výše zmíněné unavené domovnice. A myslím, že i když je ve své věkové kategorii co se outfitů a vzhledu vůbec týče určitě minimálně vysoký nadprůměr (a asi nejen v té věkové kategorii), není svým přístupem zase až taková výjimka. http://babieleta.blogspot.cz/

Hm, odkaz na môj blog ma potešil. Nick je "dasa, syn 1998", nič mi to nehovorí, ktorá z vás to bola? :D Tak som si začala čítať názory úplne neznámych žien na Babu Slovákovú a nestačila som sa diviť:

Je to žena se spiritem, nicméně bych jí hádala stejně jako Merkelové.

A? Zdvihla som obočie. Netajím sa svojím vekom, nechodím medzi ľudí s hlúpou otázkou, akože čo myslíte, koľko mám rokov? Že by ste mi toľko nehádali?! Už som to raz napísala: nehanbím sa za svoj vek, za ten predsa vôbec nemôžem. Prečo ma táto pani z toho podozrieva? Ďalšia je ešte hustejšia:

To nic nemění na tom, že ta paní viděna optikou mladých, bude pro ně stejně vykopávka.
Život se dá po padesátce krásně užít, člověk může vypadat pěkně vzhledem ke svému věku, ale vnímání dvacetiletých se prostě nezmění, to si člověk může nalhávat jak chce, že je v padesáti sexy. Jo, možná jo, ve své věkové kategorii plus mínus nějaký ten rok.

Matka sladká, tak dnes už po druhýkrát vykopávka! Postupne mi začalo dochádzať, že to komentujú mladé holky. Odkiaľ berú tú istotu, že chceme vyzerať sexi v očiach mladých generácií? Toto ma fakt nadzdvihlo. Mne sa totiž pojem "deti" postupne posúva smerom ku čoraz vyšším vekovým hraniciam a síce podľa veku mojej najstaršej dcéry. Bude mať tridsaťdeväť, pre mňa sú teda aj štyridsaťroční chlapi, jej rovestníci, ešte "deti". Rozhodne nechcem byť sexi pre decká! Mne to príde, že sa tie mladé holky boja konkurencie nielen medzi sebou, ale štveme ich už aj my, staré tetky, lebo sme prvá generácia, ktorá zaboha nechce ztetkovatieť, ako sa predsa vždy patrilo. Hneď v nasledujúcom komentári mi správna päťdesiatnička dáva za pravdu:

... my, moudre padesatnice tu naopak utesujeme zdesene dvacitky a tricitky, ze dobry, fakt se to da a na zenskosti to neubira.
Jinak bychom jim potichu lovily ve vodach milence a neutesovaly je a jo, priznavam, ze v mem veku 20, 30, byly padesatnice fakt usazeny, rozkecnuty a vubec nic moc, takze zadny zarny priklad do budoucna.

My vam poprve proslapavame cestu k zarnym, zralym zitrkum.

Bravo! A tento komentár to zaklincoval:

Však to taky není smyslem života, abych byla dvacetiletými považována za sexy. Jejich úhel pohledu je taky jen subjektivní a oni mně taky nepřipadají sexy.

Bodka. Presne. Pre mňa tiež vôbec nie sú sexi, dokonca ani tí vymakaní chlapci z fitka. Také nabúchané decká, no. Ktorá to máte inak, tak to máte inak, ľudia sme rôzni, ja to mám takto. Niet čo dodať. 
Už len ku tomuto tu: "... to si člověk může nalhávat jak chce, že je v padesáti sexy." 
To ako fakt? Ako pre koho. Žena je sexi aj v šesťdesiatke. Asi aj neskôr, ale to snáď zistím o nejakých desať rokov. Sme rovnako prudko sexi, ako sú sexi naši bielovlasí či plešatí, vráskaví či bruchatí (ale stále pri sile) chlapi - rovestníci, ktorí nás ešte vždy veľmi radi... ehm, oprú.
Že si mladí ani len nevedia predstaviť, že by naša generácia ešte sexovala? Jáj, ale to je ich problém!

 

Ozaj o seba dbáme preto, aby sme boli hlavne sexi?!


No vôbec. Byť najmä sexi a pre celú ulicu, to už pokojne prenecháme mladým. Ako len dať tým sopľošom najavo, že o seba dbáme jednoducho preto, lebo sme tak robili vždy, lebo si samy seba vážime, lebo máme rady módu a neprestáva nás to bantovať ani s príchodom vnukov? Prečo sa asi s neskrývaným potešením pekne obliekajú, maľujú sa a lakujú si nechty i niektoré oveľa-oveľa staršie dámy? Lebo tak robili po celý svoj život.

Vy sa, dievčence, ako cítite? Rovno do starého železa (od kredenca rovno do hrobu, hovorieva moja kamoška), či hupky-dupky do butikov?

V prípade tej druhej alternatívy, tu je zopár záberov pre potechu oka. Výklady lákajú kadejakými modelmi a v uliciach pritom všade "sexi" mladá nudná uniformita. A mňa to už ozaj nebaví. Teraz mám presne ten vzácny vek, keď si môžem dovoliť farby a kadejaké výstrelky a je mi úplne ukradnuté, čo si kto myslí. Móda je hlavne zábava, nielen prostriedok na ulovenie samčeka.

HOWGH. Stará indiánska vykopávka je dnes poriadne naštvaná.


Zábery sú z výkladu Max Mara na pešej zóne Na Příkopech.Epilóg


Kým som dopísala tento článok, ktorý som chcela ukončiť nejakou tou plamennou výzvou, aby sme sa teda nevzdávali, dorazila odpoveď na moje priznanie sa ku vzhľadu starovekého artefaktu.

Cool! :D
Will you take part of my friends blog?
Ale čo?! Takže nás predsa len neurážajú? Idem sa tu popiškať. Čo chcel teda básnik povedať? Stará predhistorická vykopávka, tetka, ale inak rýdze zlato?

Želám vám, baby, kopec sebavedomia a v najbližších dňoch v rodinnej pohode strávené veľkonočné sviatky! 
Baba

Fotografiu repliky (originál vraj záhadne zmizol) slnečného disku som si požičala odtiaľto: http://www.thehiddenrecords.com
Diskusia na tému "Padesátnice, jak se cítíte?", ktorú rozpútala nejaká Biela Baba: http://www.rodina.cz/nazor18839478.htm
Článok spred dvoch rokov, ktorým to dnes celé začalo: http://babieleta.blogspot.cz/2015/03/dublin-v-prvy-jarny-den.htmlZdieľať článok na Facebooku

Baba Slováková

24 komentárov:

 1. ...vyborny clanok, suhlasim s Tebou do "bodky"..zelam Ti pekne sviatky. Magda B.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fakt moc dobře napsané, pod každou větu bych se podepsala.
  Je mi 58 let a nikdy jsem se necítila lépe. Dcera už je dospělá a já mám teď spoustu času na nákupy, na výlety, na lenošení na chatě a třeba na divadlo. Sama jsem byla jako mladá zvědavá, jestli se mi budou v pozdějším věku líbit chlapi,a oni se mi líbí. A fakt se mi nelíbí "koloušci", ani fešáci z posiloven. Pořád je na co koukat a život mě moc baví.
  Babo, už tě sleduji docela dlouho a moc ti fandím. Až dnešní příspěvek mě ale vyburcoval k napsání komentáře, takže ještě jednou díky za nás všechny čupr baby po 50. Pěkné volné dny přeje Jindra

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka, Jindro, za milý komentár! Ak by som zostala na Slovensku, asi by som blog nikdy nezačala písať, nebolo by o čom. Ja nepoznám neupravenú päťdesiatničku! Všetky moje kamošky boli "čupr baby", to sme ozaj celá generácia úplne iná, než tie pred nami. V Prahe som sa cítila vo svojom snažení nespustnúť osamelá, nemám tu ešte tak široké sociálne kontakty, najmä nie s mojou generáciou. Stretávam sa predovšetkým s mladými ľuďmi, čo je síce inšpiratívne, ale o istých veciach sa dá pokecať len s rovestníkmi. Teším sa každej novej virtuálnej kamoške, nie som v tom sama a som na tú našu generáciu pyšná. Krásne sviatky, Baba

   Odstrániť
 3. Ahoj Baba! Mám 58 rokov a štyri vnúčatá. Rada sa šmrncovne oblečiem, ale v prvom rade chcem vyzerať zdravo a sviežo, až potom sexi (aspoň trošku), hlavne
  pre svojho chlapa. Dobrý článok a super blog. Zdraví Sajka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, Sajka. Áno, vyzerať sexi už nie je to najdôležitejšie na svete. Náš vek nám prináša kopec nových radostí, o ktorých sme v mladosti nemali ani len potuchy. Všetko dobré, Baba

   Odstrániť
 4. Ja sa cítim Fantasticky �� psychicky aj fyzicky. A... Náramne Sexi, ako inak���� E.K.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ano, urážajú nás. Nevím, zda to mladí píši také o mužích. Asi moc ne, ale názor budou mít stejný nebo ještě horší. Ani nevím, jak bych nazval muže vykopávkou (?). Moc hezky jste to napsala a ženy určitě potěšila. Ro

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Musím podotknúť, že výraz "urážajú nás?" je v slovenčine tak trochu prefláknutý. Neznamená nutne to, čo v skutočnosti znamená. Obyčajne sa vysloví v krčme tesne predtým, než niekto dostane po papuli. Takže sa dá preložiť aj ako "chceš do držky?" :D Keď som ho použila v texte, myslela som to skôr úsmevne, než vážne.
   Tiež neviem, či mladí niečo píšu o mužoch. Muži našej generácie asi nechodia diskutovať o svojich problémoch so starnutím, a tak sa im nemôže stať, že sa im do diskusie zamiešajú nejapní mladí junci :D :D :D To len my ženské toho nakecáme... Ďakujem za komenár, Baba

   Odstrániť
 6. Dlouho jsem hledala nějaký blog, který píše žena mého věku, a ne mladá cca 20 - 30 let žena, pleť a móda adekvátně věku atd atd. Loni mi bylo 50, studuji studuji vysokou školu, pracuji a jsem unavená adekvátně svému věku. Nenosím džíny, ze kterých mi vylézají faldy špeku nebo legíny, kde jsou vidět všechny faldy a mladým holkám vůbec nevadí, že za několik roků z nich budou rozbředlé krasavice. Jestli jsem v padesáti vykopávka nebo ne, se mi daří pozorovat taky podle toho, jak vypadala moje generace před třiceti lety a jak vypadá teď. Současné dvacítky (nemyslím samozřejmě všechny) budou muset hodně hodně v budoucnu na sobě pracovat, aby v padesáti vypadaly tak, jako my dnes. Jestli nás může urážet někdo, kdo o tom nemá potuchy? Asi ne, tak to hoďme za hlavu a netrapme se.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. O tom "urážajú nás?" píšem v odpovedi na predchádzajúci komentár. Nemyslela som to doslova.
   A s tým poukázaním na mnohé dnešné rozkysnuté dvadsiatky... hm, máte pravdu. Premýšľam už dlho o tom, čím to je, že sme celkom iná generácia. Nuž, žili sme celý svoj život v mieri, detstvo bez stresu, ale v nijakom blahobyte. Dievčence sme bývali za mlada síce zaokrúhlené, ale si nespomínam ani na jednu obéznu. Skromné detstvo asi dalo základ celen našej šik generácii. Dnešní mladí to budú mať v päťdesiatke asi mnohí ozaj ťažké...

   Odstrániť
 7. Přidávám se,podepisuji a souhlasím. Výborně napsaný článek jako vždy. Přečetla jsem při chvíli odpočinku po 20 km vycházce s pejskem a tímto se přidávám za 60+. Zita

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prechádzku so psíkom závidím! Kedysi sme mali v domácnosti psa, ale to je už dávno... Vďaka za komentár "za pochodu" :D

   Odstrániť
 8. po prerazenej ceste sa dobre kráča ., za takýmto lodivodom radosť ísť... Jana K.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Polichotilo, ale lodivodom sa necítim byť. Skôr kronikárom našej generácie, ktorý o starnutí trochu píše :D

   Odstrániť
 9. My dnešní ženy jsme neztetkovatěly nejen v šedesáti,ale ani v pozdějších letech :-).Naživo jsem viděla paní Medu Mládkovou (Sovovy mlýny),které je 98! let a byla oblečená tak dobře,že by jí dnešní dvacátnice mohly závidět.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pani Meda Mládková je veľká dáma, od ktorej sa môžeme učiť úplne všetky!

   Odstrániť
 10. připojuju se, ani já nevnímám muže o generaci mladší jako potenciální partnery, ale jako juniory.
  Ovšem dojem, že když jsme byly mladé my, byly padesátnice obstarožní tetky je mylný, byly jimi v našich očích, nás mladých telátek. Stejně jako vidí mladá generace nás. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Noo, tak toto mi veru vôbec nenapadlo, ale kus pravdy na tom je. Čo si sťažujeme, keď sme boli rovnaké :D :D :D

   Odstrániť
 11. :-D ... čo je to "byť sexi" ?.... čo najviac odhalené, neprirodzené prsia na ultratenkej kostričke, lámajúcej sa na ultravysokých kopýtkach, usmievajúc sa preplnenými kačiatkovskými perami? Nepochopím... ale možno ony raz pochopia... :-) Mimochodom, nedávno som čítala: žena nepriberá, len zväčšuje priestor na lásku pre muža :-) alebo tak nejako, aj keď to s tou módou až tak nesúvisí :-))
  A ešte... videla so ťa ja na "Módním pekle" a so samými palcami nahor ! :-)
  Katarína V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pozri si, prosím, predchádzajúci komentár. Figu borovú my už tomu rozumieme, čo je pre mladých sexi. Máme len inú optiku a oni tiež. A všetci máme pravdu. Tú svoju.
   Na MP už zrušili negatívne palčeky smerom dole, preto vidíš len tie kladné :D :D :D

   Odstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

TÉMY

TÉMY ČLÁNKOV:

Témy

INSTAGRAM


Instagram