Módne ikony dneška - plno vrások

Daphne Guinness, By Eileen Costa - Museum at FIT, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19990941
Majú päťdesiat až šesťdesiat rokov, tvár s vráskami, a predsa majú fanúšikov i o niekoľko generácií mladších. Módnymi ikonami dneška sú zrelé ženy - šľachtičná, dedička pivovaru a módna redaktorka, ony určujú, čo sa nosí.
Množstvo ľudí považuje ľudí z módnej brandže za povrchných a hlúpych, tieto dámy však predstavujú pravý opak. Sú vzdelané a sčítané a veľmi dobre vedia, čo robia. Módnymi ikonami sa nestali náhodou. Vedia o oblečení, trendoch a o biznise toľko, že by o tom mohli prednášať na univerzitách a učiť mladú generáciu, čo vlastne tá móda je. To teda aj robia, len trochu inak.

Daphne Guiness, Inés de la Fressange, Anna Dello Russo

Stojí za to ich sledovať a nechať sa nimi aspoň občas inšpirovať. Oblečenie o nás totiž mnohé prezrádza - to, kto sme, odkiaľ pochádzame, akú máme povahu, zmysel pre humor či dobré vychovanie.

Daphne Guinness (1967)


Extrémna vizionárka, dedička slávneho írskeho pivovaru sa preslávila svojou nekonečnou vášňou pre módu. Oblečenie považuje za umenie a tak ku nemu aj pristupuje. Jej zbierka módnych kreácií má nevyčísliteľnú hodnotu a práve vďaka nej sa darí mnohým módnym vizionárom, Daphne ich podporuje, kupuje ich "prototypy" a bez zaváhania i nosí.

K umeniu má Daphne Diana Joan Susanna Guinness blízko už od malička, jej matka bola múzou Salvátora Dalího. Samotná Daphne bola blízkou priateľkou Alexandera McQueena, ktorého topánky na tridsaťcentimetrovom podpätku nosila len ona, nikdy nešli do sériovej výroby. Pripomínajú vám jej extravagantné topánky Lady Gaga? Nuž, tá ich odkukala od Daphne a sama sa napokon stala slávnou módnou ikonou.

Štýl pani Guiness je roky-rokúce výnimočný, mimo trendy a posúva hranice módy do oblasti umenia. Dokazuje, že sa aj tie najšialenejšie kúsky dajú nosiť bez ohľadu na vek. Vždy je o niekoľko krokov dopredu a to, čo sa na nej zdá ako bláznivý výstrelok, sa o pár sezón pravidelne objavuje i v uliciach. Ona je už vtedy zas o niekoľko krokov vpredu.


Inés de la Fressange (1957)


Klasická Parížanka, krátkovlasá bruneta je typickou Francúzskou. Vyzerá vždy elegantne, upravene a najmä nenútene. Ku tomu všetkému je i šľachtičnou, dcérou aristokrata a argentínskej modelky. Vďaka svojej výške sa už mladučká stala modelkou, hoci to nebol jej sen. Bola dlhoročnou múzou Karla Lagerfelda a hlavnou tvárou módneho domu Chanel.

Par Georges Biard, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19686474

Starne s neuveriteľnou ľahkosťou a so šarmom. Svoje znalosti a skúsenosti z módneho priemyslu zúročila a založila si svoju vlastnú módnu značku. Propaguje tiež francúzske módne domy i kozmetiku a radí, ako sa obliekať vo francúzskom štýle.

Jej štýl je ľahko napodobiteľný - úzke nohavice nad členky, baleríny alebo lodičky na nízkom podpätku, jednoduché kašmírové svetre, pánske košele a saká a hlavne francúzska tmavomodrá farba. I keď sa Inés dlhé roky držala svojho vlastného štýlu, na fotografii vidno, že predsa len podľahla súčasným trendom - metalická kabelka a teniskoidné topánky?


Anna Dello Russo (1962)


Bláznivá Pani Móda, vedúca osobnosť japonskej edície Vogue, patrí medzi najobdivovanejšie predstaviteľky módnej brandže. Je totiž absolútne neprehliadnuteľná. Táto Talianka nosí tie najnovšie kreácie, ktoré sa do butikov dostanú až o pár sezón, miluje farby, bláznivé kombinácie. Leopardí vzor je pre ňu to, čo pre ostatné ženy čierna farba. Celá pri tom pôsobí hravo a veľmi sympaticky.

By CHRISTOPHER MACSURAK - Anna Dello Russo, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18462023

"Byť módnou redaktorkou, znamená byť otrokom módy," - prehlasuje Anna

I jej vzhľad napovedá, že tým otrokom veru aj je. Je veľmi chudá, denne cvičí jogu, je vegetariánka a konzumuje zásadne len surovú stravu. Hoci ju od modeliek delí niekoľko generácií, nosí najkratšie sukne, najvyššie podpätky. Absolventka univerzity v odbore literatúra a história umenia je chodiacou reklamou na najnovšie módne výstrelky.

Možno sa vám zdá, že sa od týchto žien nič odkukať nedá. Sú bohaté, slávne, majú na nekresťansky drahé značky a ich štýl je na naše pomery príliš extravagantný. Už som to na blogu spomínala: ikona je ikona, tá sa nekritizuje, ale obdivuje. Ja som práve veru čosi predsa len odkukala. Tie metalické veci, čo momentálne nosia. Úplne tým popierajú doteraz vyhlasovanú zásadu, že toto by už žena po päťdesiatke ozaj nemala nosiť. Ozaj?


Baba Slováková

2 komentáre:

 1. tá Francúzska ešte ujde... ale tie dve škraty?!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jste v jakékoli finanční potíže? Potřebuješ
  půjčku začít podnikat nebo platit své účty?
  Zajišťujeme půjčky lidem, kteří potřebují pomoc a my půjčují místním firmám, mezinárodní i při velmi nízkou úrokovou sazbou ve výši 2%.
  Podejte žádost prostřednictvím e-mailu: victoriamichaelloanfirm@gmail.com
  Děkuji
  Díky a Bůh ti žehnej
  paní Victoria

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem vám všetkým za komentáre. Komentovať môžete i anonymne, bez google účtu. Pripojte však, prosím, aspoň krstné meno alebo pseudonym :)

Môžete sa prípadne pýtať i prostredníctvom e-mailu, rada vám zodopoviem na otázky: babieleta@gmail.com
Móda nemá vek! Zdraví Baba

Instagram